Ondra u dolního Labe

240660484_4083948138398310_5765163848401360107_n
 
Ondrovi výpravy k dolnímu Labi, kde se mu na KOKpro podařili parádní kapři, avšak někdy to byl boj!
 
"Více jak měsíční pauzu od ryb ani nevím jak jsem přežil ????, ale nemohl jsem se dočkat pátku, který jsem měl vymezený pro odjezd na sedmidenní výpravu. Průtok Labe byl snad letos poprvé ve stavu, abych vyrazil na oblíbené místo na dolním Labi, kde k úspěšnému lovu používám dalekou vyvážku. Ryby z tohoto úseku řeky řadím mezi ty vůbec nejcennější a často úlovku předchází delší neúspěch. Letos to již bylo sedm nocí co jsem zde byl bez záběru, je pravda, že podmínky při všech výpravách nebyly vůbec ideální, ale stejně je to o nervy.
Tentokrát jsem snad hned po zavezení dostal záběr od tlouště, který do podvečera nebyl zdaleka jediný a já musel vymýšlet selekci, když v tom jsem na ????KOKpro dostal parádní jízdu, nevěřil jsem a upaloval člunem pro kapra. Vypadal dost slušně, na vlasci byl šíleně těžký a jezdil pomalu. Za nedlouho jsem zjistil, že neodrazil dvě 175g olova, které na dalekou vyvážku používám na odpad. Proto ta tíha a moje nervy začaly pracovat, že o prvního letošního zdejšího kapra přijdu. Vše dobře dopadlo a já se radoval z krásně vybarveného šupináče 13,2kg. Žádný obr, jako ti, které jsem tu loni chytil v podobném ročním období to sice nebyl, ale měl jsem z něj vážně obrovskou radost.
Tři noci, při kterých mě doplnila partnerka s pejskem jsme bohužel žádného dalšího kapra neviděli, jen neúnavné tlouště a jeseny, které se selektovat nepodařilo a ač nerad, přestěhoval jsem se na jiný úsek, kde jsem si spravil chuť... O tom příště."
 
"Čtvrté ráno výpravy proběhla změna místa, vypravil jsem se na jiný úsek řeky, který je o poznání lépe zarybněný a jezdím na něj od začátku letošního roku. Kaprů jsem zde ulovil poměrně hodně, ale nedostal se přes 15kg. Tentokrát jsem na první záběr čekal do podvečera, kdy zrovna začínalo pršet. Kapr měl okolo 9kg, za normálních okolností bych jej pustil u člunu, ale chtěl jsem Janče ukázat, že ještě něco ulovit dokážu. ???? Kapra jsem v lodi odháčkoval, prut položil do prudkého břehu a když se vracel pro kapra, podklouzl jsem, zamotal se do vlasce a zapíchl si háček do nohy. Vždy jsem nechápal jak se to lidem může stát a můžu říct, že to jde dost snadno, ale dostat to ven je o to horší. Chirurgickou práci jsme zvládli a já se chystal prut nahodit opět na lovné místo, při čem jsem zjistil, že při svém předchozím manévru jsem dokázal zlomit špičku prutu.????‍♂️
Zavolal jsem Petrovi s tím co se stalo a on byl tak ochotný, že mi dovezl svůj prut, za to velké díky! Celou noc propršelo a já udělal další čtyři záběry. Tři menší kapry okolo 8-10kg jsem pouštěl v lodi a poslední záběr znamenal fantastického šupináče 91cm 17,1kg! Paráda, měl jsem šílenou radost. Ráno Janička s Beou odjela a já do dalšího rána kapra neviděl, rozhodl jsem se odjet o den dříve, jelikož se mi nakupilo hodně pracovních povinností."
 
"Touha poznávat nové mě dovedla k dalšímu, obrovskému úseku dolního Labe. Týdenní volno, které jsem měl v plánu z větší části strávit na rybách jsem promarodil a byl tak vůbec rád, že jsem se dostal aspoň na 24 hodinovou výpravičku. Na tento úsek Labe jsem se chystal již dlouho a teď nastal ten pravý impuls, abych vyrazil. Obrovská vodní plocha mi učarovala a po rychlém vybrání již předem vytipovaného lovného místa, do vody letěla první udice s 24mm Hard boilies KOKpro. Krmil jsem střídmě, ne víc jak kilogram kolem montáže a doufal v prvního zdejšího kapra. Záběr přišel chvíli po setmění a rychle bylo jasné, že jsem natrefil na lepší rybu. Po několika minutách se mi na hladině ukázal extrémně dlouhý šupináč, který mě ještě pěkných pár minut potrápil, než jsem jej navedl do podběráku. Jednalo se o říční formu kapra s parametry 103cm 16,6kg a nutno říci, že se mi velice líbil. Zakulacená hlava, široké, nízké tělo s potrhanými ploutvemi naznačovalo, že již nějakou dekádu zdejší vodu obývá. Do půlnoci jsem přidal dva menší kapry a po ranním náhozu do hodiny šupináče s hrbem za hlavou na váze 11,8kg. Naprosto parádní premiéra na této vodě, které se do budoucích let budu intenzivně věnovat.
 
Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra Křížek"